تالارهاي گفتمان انجمن بانیان جوان

نسخه کامل: راه دشوار زنان معتاد برای ترک اعتیاد
شما در حال مشاهده نسخه تکمیل نشده می باشید. مشاهده نسخه کامل با قالب بندی مناسب.
اعتیاد به موادمخدر در ایران موضوع جدیدی نیست. این واژه شوم سال ها با فقر، بیکاری، طلاق، افسردگی و جهل و ناآگاهی همراه است و نتیجه ای جز افسوس و درد و از دست رفتن روزهای طلایی عمر ندارد. طبق آمارهای رسمی تعداد معتادان کشور یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر معتاد دائمی و ۸۰۰ هزار نفر معتاد تفننی گزارش شده است. نتایج تحقیق گسترده ای که توسط ستاد مبارزه با موادمخدر انجام یافته و در خبرگزاری ها منتشر شد، نشان می دهد که پس از مشکلات جنسی، کاهش درد، کسب لذت، کنجکاوی و مشکلات روحی، در دسترس بودن موادمخدر فقط در ۶ تا ۷ درصد گرایش به مصرف این مواد موثر است.

به گفته سردار احمدی مقدم ۱۰ تا ۱۵ میلیون نفر در جامعه در معرض خطر استفاده از موادمخدر هستند و در این آمار خانواده معتادان که به نحوی با مسئله اعتیاد دست به گریبان هستند نیز جای می گیرند. کارشناسان تاکید می کنند با وجود برنامه های وسیع دولت برای جلوگیری از گسترش اعتیاد، واقعیت های جامعه نشان می دهد در مبارزه با اعتیاد چندان موفق نبوده ایم. طبیعی است که اولین کسانی که با یک معتاد سر و کار دارند خانواده او اعم از همسر و فرزندان هستند و تحقیقات نشان داده فرزندان والدین معتاد یا سیگاری بیشتر از دیگران در معرض ابتلا به اعتیاد قرار دارند. از همین رو نگاهی به مشکلات زنان معتاد و چرایی گرایش آنان به اعتیاد می تواند بخش های دیگری از آثار شوم اعتیاد را در جامعه ما آشکار کند.

دکتر هومن نارنجی ها، مدیرکل فرهنگی ستاد مبارزه با موادمخدر کشور درباره آمار معتادان زن به خبرگزاری ایلنا می گوید: از هر ۱۰ معتاد ۹/۵ نفر مرد و ۵/۰ نفر زن می باشد و بیش ترین عامل شروع مصرف مواد در بین زنان از سوی شوهران معتاد است به این معنی که زنان به واسطه اعتیاد شوهرانشان معتاد شده اند.

دکتر حمید صالح پور، کارشناس سازمان بهزیستی و روان پزشک نیز درباره جمعیت زنان معتاد کشور با اشاره به محدودیت مراجعه زنان به کلینیک ها و درمانگاه ها و محدودیت دسترسی به آنان در جامعه به خراسان می گوید: می توان گفت ۵ تا ۶ درصد موارد اعتیاد در کل کشور مربوط به زنان است. در حالی که طبق آمار کلینیک های درمانی حدود ۱۰ درصد مراجعان زن هستند. می شود حدس زد که با توجه به این که زنان کم تر برای درمان مراجعه می کنند آمار واقعی معتادان زن آماری است که کلینیک ها ارائه می دهند.

اغلب زنان معتاد از همسران خود اعتیاد را وام گرفته اند و درصدی نیز به دلیل مشکلات جسمی به موادمخدر روی می آورند، دکتر نارنجی ها با اشاره به این نکته که در رابطه با درمان اعتیاد زنان مشکل داریم می گوید: درمان زنان به مراتب مشکل تر است زیرا زنان در خانه نقش محوری دارند و از طرفی رفت و آمدشان مثل مردان آسان نیست، وی ادامه می دهد: حضور زنان در مراکزی که کادر درمانی آن ۹ نفر مرد و یک نفر زن است مشکل خواهد بود و به همین دلیل شکست زنان در ترک اعتیاد بیش از مردان است.

این در حالی است که دکتر صالح پور معتقد است درمان اعتیاد آن دسته از زنان که دچار اعتیاد پنهان هستند مشکل است و از نظر جسمی زنانی که آشکارا معتاد هستند مشکلی برای درمان اعتیاد نخواهند داشت.

در همین حال دکتر محسن روشن پژوه، رئیس مرکز تخصصی پیش گیری و درمان اعتیاد خانه روشن به خبرگزاری ایرنا گفت: وسعت و ماهیت سوءمصرف مواد و اعتیاد در زنان کشورمان کم تر شناخته شده است و به همین دلیل باید در برنامه ریزی های مربوط به اعتیاد به نیازهای آنان توجه بیشتری شود.

وی با اشاره به این که در ایران غیر از انجمن معتادان گمنام مراکز ویژه ترک اعتیاد معتادان زن، هیچ گونه خدمات اختصاصی برای زنان معتاد وجود ندارد اظهار داشت: زنان معمولا از مراجعه به مراکز درمانی که بیشتر مراجعه کنندگان آن مرد هستند، اکراه دارند. از سوی دیگر اعتیاد در زنان با نقش آشنای همسر و مادری مهربان و دلسوز در جامعه ایرانی هرگز همخوانی ندارد از این رو بسیاری از زنان و دختران به دلیل برچسب هایی که به یک زن و دختر معتاد زده می شود از مراجعه به مراکز درمانی خودداری می کنند.

دکتر روشن پژوه، با بیان این که زنان معتاد بسیار آسیب پذیرتر از مردان معتاد هستند می گوید: وقتی زنی در یک خانواده دچار اعتیاد می شود، ارکان خانواده برای از هم پاشیدگی مستعد می شود و فرزندان به خصوص دختران در نتیجه همانندسازی با مادر و مشکلات عاطفی ناشی از فاصله فیزیکی یا روحی از مهربان ترین عضو خانواده دچار انحرافات و مسائل جبران ناپذیری می شوند.

درباره مشکل تر بودن ترک اعتیاد زنان دکتر نارنجی ها تصریح می کند: متاسفانه اغلب مردم، اعتیاد زنان را به شکل یک موضوع غیراخلاقی در نظر می گیرند تا یک بیماری و این نگرش مانع بزرگی برای درمان اعتیاد زنان است و در نهایت باعث می شود زنان معتاد از درمان اجتناب و یا از معرفی خود به عنوان معتاد در مجامع عمومی احساس شرمساری کنند. این مسئله حتی پس از ترک اعتیاد نیز دیده می شود به نحوی که زنانی که به طور کامل دست از مصرف مواد مخدر برمی دارند بعد از ترک نیز با مشکلات متعددی از جمله طرد از خانواده و جامعه روبه رو می شوند.

در حالی که زنان به دلیل نقش بنیادی خود در خانواده در انسجام کانون خانواده و در درازمدت در ثبات کانون های اجتماعی تاثیر اساسی دارندو نیازمند توجه بیش از پیش مسئولان کشور هستند.

اما دکتر رضا افشاری متخصص سم شناسی بالینی و مشاور سازمان جهانی بهداشت درباره شناخت اندک ماهیت سوءمصرف مواد و اعتیاد در زنان به خراسان می گوید: یک زن و مرد معتاد از جنبه های اجتماعی، خانوادگی و حمایتی در جامعه متفاوت هستند اما از نظر جسمی تفاوت بارزی بین آن ها مشاهده نمی شود. به عبارتی بین ترک اعتیاد در مردان و زنان تفاوت چشمگیری وجود ندارد. اما طبق تحقیقات مشخص شده میزان طلاق در زنانی که به موادمخدر جدید اعتیاد دارند به مراتب بالاتر است و تحمل خانواده و حمایت خانوادگی از آن ها نیز کم تر است و در واقع از سوی خانواده مورد پذیرش قرار نمی گیرند و سرمایه گذاری خانواده برای ترک آن ها کم تر است.

وی درباره پایداری در ترک اعتیاد معتقد است: در مراکز مختلف درباره این مسئله تفاوت بسیار زیادی وجود دارد. اگر افراد روش ترک اعتیاد را به درستی بدانند و انجام بدهند، پایداری ۶ ماهه و پاکی ۶ ماهه تا ۶۵ و ۷۰ درصد به راحتی قابل حصول است. اما نکته این جاست که بیمار در مراجعه به مراکز مختلف ترک با شیوه های متفاوتی روبه رو می شود. آن ها نیازمند درمان ماندن در ترک هستند تا پایداری در ترک آن ها طولانی تر شود. هم چنین به عقیده دکتر افشاری درمان های کوتاه مدت ترک اعتیاد بسیار کمک کننده و بسیار موفقیت آمیز بوده است و هزاران نفر در سال از این شیوه استفاده می کنند. البته نمی توان منکر تعدادی که در ترک مقاومت نشان می دهند، شد که این عده نیاز به درمان نگهدارنده دارند.

وی تصریح می کند برای این که بتوانیم درمان ترک اعتیاد را ادامه دهیم باید سیستم مشخصی داشته باشیم و مطابق گروه های مختلف درگیر در اعتیاد، شیوه مقابله صحیحی را اتخاذ کنیم. به عنوان مثال اگر با معتاد تزریقی روبه رو هستیم بیشتر روی درمان های کاهش آسیب متمرکز شویم. اما اگر فردی دچار اعتیاد سبک و سنتی است می توان به شیوه صحیحی او را ترک داد و با اقدامات روان پزشکی، اجتماعی، جسمی و خانوادگی ماندگاری ترک را افزایش داد. از لحاظ علمی پایداری در ترک مواد بسته به مرکز، زمان، نوع مواد، روش مصرف، تعداد دفعات ترک و عوامل بسیار دیگری می تواند متفاوت باشد و درصد موفقیت ترک اعتیاد می تواند با توجه به عوامل بسیاری بالا باشد.

از سوی دیگر اگر نگاهی به آمار معتادان تحت درمان قرار گرفته در ایران بیندازیم، آن گاه وضعیت وخیم زنان معتاد در کشور را بهتر شناسایی خواهیم کرد.

سعید صفاتیان، مدیر کل درمان، بازپروری و حرفه آموزی ستاد مبارزه با موادمخدر به فارس می گوید در خوشبینانه ترین نگاه فقط ۲۰ درصد معتادان تحت درمان کامل قرار می گیرند و ۸۰ درصد دیگر دوباره به اعتیاد برمی گردند.

وی اضافه می کند به عبارت دیگر ماندگاری معتادان در درمان تا مرحله بهبود در ایران حدود ۲۰ درصد است و ۸۰ درصد معتادانی که تحت درمان قرار می گیرند دوباره به اعتیاد برمی گردند، خوب است بدانید میزان ماندگاری در درمان اعتیاد در بهترین کشورها از ۳۵ درصد تجاوز نمی کند و در کشورهایی نظیر سوئیس، انگلستان یا استرالیا همین رقم وجود دارد و در اغلب کشورها میزان ماندگاری در درمان اعتیاد پایین است.

درست به همین دلیل است که هدف اصلی ستاد مبارزه با موادمخدر درسال جاری افزایش میزان ماندگاری در درمان اعتیاد است هرچند این کار حتی به میزان ۵ درصد کار بسیار مشکلی است و به راحتی نمی توان وعده آن را داد.

با این تفاسیر و با وجود مراکز متعدد درمانی برای ترک اعتیاد معتادان مرد، وضعیت معتادان زن روشن است و حتی در نگاهی خوشبینانه نیز نمی توان چشم انداز روشنی برای آن ها متصور شد.
لینک مرجع