تالارهاي گفتمان انجمن بانیان جوان

نسخه کامل: معرفی کتاب های TA
شما در حال مشاهده نسخه تکمیل نشده می باشید. مشاهده نسخه کامل با قالب بندی مناسب.
تأملی بر روانشناسی تجربی
تحلیلل رفتارمتقابل
نوشته یان استوارت/ون جونز

تئوري TA (تحليل رفتار) توجه گسترده‌اي به مباحث انسان‌گرايي دارد و انسان‌ها را در كل داراي ذات خوب مي‌داند. اين تئوري پس از معروف شدن به «نظريه صلح» در رده‌هاي سازماني، مشاوره پيش از ازدواج و فرزندپروري مورد استفاده قرار گرفت.
همانطور كه در كتاب «تحليل رفتار متقابل» آمده، نظريه برن معتقد به ظهور سه فرد والد،بالغ وكودك در وجود انسان است و در تصوير زمينه كتاب نيز آورده شده است. تئوري برن به دو بخش تحليل ساختار شخصيت و روابط متقابل و ارتباطي تقسيم مي‌شود. هدف نهايي اين تئوري تربيت انسان‌ها و دستيابي به خودآگاهي است.
برن معتقد است كه انسان‌ها داراي يك نمايشنامه زندگي هستند كه والدينشان براي آنها نگاشته‌اند؛‌ هدف نهايي، رهايي از اين نمايشنامه و دستيابي به خودآگاهي و خودانگيختگي آزادانه در افراد به دور از بازي‌هاي رواني است.
مباحث كتاب «تحليل رفتار متقابل» را براي افرادي كه در حوزه رفتارشناسي و شخصيت فعاليت مي‌كنند، مناسب است و مباحث اين كتاب براساس تئوري «اريك برن»، روانشناس گردآوري شده است.

[تصویر: tahlile-raftar.jpg]
من- کودک- من
عنوان: من- کودک- من
موضوع: خودشناسی به کمک احیا، رشد و بالندگی کودک درون
نویسنده: جان براد شاو
مترجم: دکتر داود محب علی
ناشر: انتشارات علمی- 1373

جان براد شاو می گوید:
« در خصوص نقش کودک درون، سه نکته حایز اهمیت وجود دارد: سرعت تغییر افراد در هنگام مواجهه با این امر، عمق این تغییر و بالاخره توان و میزان خلاقیت ناشی از التیام جراحات گذشته کودک دورن»
ما ابتدا جهان را از دریچه چشمان یک بچه کوچک نگاه می کنیم. بعدها این کودک درون، بدون توجه به اینکه چقدر از نظر ظاهری رشد کرده و قدرتمند شده ایم، در طول زندگی با ما خواهد بود. اگر کودک آسیب پذیر ما آزرده، رها، شرمگین و یا فراموش شود، باز هم دود، اندوه و خشم او همواره با ما خواهد بود.
«به عقیده برادشاو همین کودک آزرده و فراموش شده درون، منشاء اصلی بدبختی های بشر است».
احیاء کودک درون عبارتست از بازگشت به گذشته ها، مرور مراحل رشد و پایان دادن به کارهای ناتمام.
با توجه به اهمیت نقش کودک در شکل گیری شخصیت، دکتر برادشاو در کتاب حاضر «من- کودک- من»، تمام توجه خود را به پرداختن به دوران کودکی و تجزیه و تحلیل رویدادهای آن زمان معطوف دانسته تا از این طریق ما را در شناخت واقعیت وجودمان یاری کند.
تردیدی نیست که چنانچه خوانندگان کتاب با دقت مطالب این کتاب را مطالعه کرده و تمرین های آن را انجام دهند می توانند لااقل بخش هایی از وجود خود را از زیر گردو غبار و رنگهایی که جامعه بر آن افشانده است رهانیده و خودشان را بهتر بشناسند.
لینک مرجع