تالارهاي گفتمان انجمن بانیان جوان

نسخه کامل: نگرانی های خانواده معتاد
شما در حال مشاهده نسخه تکمیل نشده می باشید. مشاهده نسخه کامل با قالب بندی مناسب.
نگرانی های خانواده معتاد

خانواده های معتادان همواره با احساس شرم و گناه زندگی می کنند و اغلب تلاش می کنند تا با هر وسیله ممکن عضو معتاد خانواده خود را از مصرف مواد مخدر باز دارند. آنها اغلب با نگرانی و ترس از اینکه چه بر سر خانواده و یا عزیز معتادشان خواهد آمد، زندگی می کنند و به دلیل همین نگرانی ها است که زندگی اعضا خانواده به تدريج از هم گسيخته شده و بی سر و سامان می شود.١. سلامت جسمی معتاد
٢. سلامت روحی معتاد
٣. رفتارهای معتاد
٤. کار معتاد
٥. امور مالی معتاد
٦. دوستان معتاد

١- سلامت جسمی معتاد

اعتیاد به مواد مخدر و انواع دیگر اعتیاد از جمله اعتیادهای رفتاری به روش های بر سلامت جسمی فرد معتاد تاثیر می گذارند و نگرانی برای سلامتی آنها در اعضای خانواده هایشان يك امر معمول و طبیعی است. عموما ناخوشی ها و عوارض جسمی ، از اولين نشانه های بيماری اعتياد است و تقريباً همه معتادان با آن دست به گريبان می باشند. در روند شكل گيری بيماری اعتياد ابتدا جسم فرد معتاد درگير می شود. بنابراين اعضای خانواده معتادان در ابتدا سلامت جسمی وی را در نظر گرفته و به شدت نگران آن می باشند. اما بنا به دلايلی ممكن است ذهن خود را از اينكه ممكن است عزيزشان به اعتياد مبتلا شده باشد دور نگه می دارند؛ اما پس از چندی به دليل پيشرفت بيماری اعتياد و بر جا گذاشتن اثرات مخرب بر روی جسم فرد مبتلا، آنها انكار را كنار گذاشته و به شدت نگران جسم تحليل رفته عزيز معتادشان می شوند. به عنوان خانواده فرد معتاد متوجه می شوند که عضو معتاد خانواده از لحاظ جسمی بیمار به نظر می رسد و یا وزن زیادی را ازدست داده یا اضافه نموده است. آنها ممکن است نگران بیماری عزیز خود و یا خواهران و برادران وی باشند. بیماری هایی مانند فشار خون بالا، ذات الریه، مشکلات کبدی و کلیوی ، بیماری های قابل انتقال از طريق خون و سرنگ های مشترك آلوده از جمله HIV و هپاتیت از جمله عواقب اعتیاد به مواد مخدر است. خانواده فرد معتاد ممکن است همواره در نگرانی یا سردرگمی بسر ببرند و به این فکر کنند که آیا الان عزیزشان زنده است يا مرده. آنها هميشه در اين نگرانی هستند كه عزيزشان را بر اثر زیاده روی در مصرف مواد و یا در یک تصادف رانندگی از دست بدهند.. همچنين ممكن است خانواده به شدت نگران واگیر دار بودن و مسری بودن عوارض جسمی بيماری اعتياد باشند. اين گونه مسائل بر روند زندگی تك تك اعضای خانواده فرد معتاد اثر گذاشته و زندگی عادی و معمولی آنها را دچار آشفتگی می نمايد. این گونه نگرانی ها و دلواپسی های دائمی، و تمرکز آنها بر درمان بيماری اعتياد عزيزشان، آنها را از دیگر مسائل و مشکلات خانواده غافل کرده و باعث کم توجهی آن ها به سایر جنبه های زندگی می شود.


٢- سلامت روحی معتاد

مشکلات شدید روحی و روانی به طور مستقیم به بیماری اعتیاد ارتباط دارند و بروز آنها اغلب موجب اضطراب و سردرگمی اعضای خانواده می گردد. همانطور که بیماری اعتیاد پیشرفت می کند، معتاد به مواد مخدر اغلب دچار نوسانات روحی شدیدی می شود. آنها ممکن است به دليل اختلالات روحی و روانی شديد دچار افسردگی شده و یا در مورد اقدام به خودکشی صحبت کنند. آنها ممکن است از گوشه گیری، فراموشی آنچه برایشان اتفاق افتاده است، گرفتاری در اوهام و خیالات، ویا عدم درک درست از واقعیت رنج ببرند. همه مشکلات روحی فرد معتاد به شدت براعضای خانواده و کیفیت زندگی آن ها نیز تاثیر می گذارد. اغلب خانواده ها نمی دانند که چطور باید با او رفتار کنند و واکنش فرد معتاد نسبت به رفتارهای آنان چگونه است. آنها بخاطر مشاهده تغییرات شخصیتی شدید در فرد معتاد، در نگرانی و ترس دائمی به سر می برند. فرد معتاد ممکن است یک دقیقه مطیع و سر به راه بوده و در لحظه ای بعد رفتاری خشونت آمیز بر علیه آنها داشته باشند. اعضای خانواده اغلب به عضو معتاد اعتماد ندارند و معمولاً در حالت اضطراب و سردرگمی زندگی می کنند. زندگی با یک معتاد مانند زندگی با یک بمب ساعتی است. آنها هرگز نمی دانند که اين بمب چه زمانی منفجر خواهد شد و چه آسیبی به خود او یا سایر اعضای خانواده وارد می کند. تهديد كردن اعضای خانواده به انواع صدمات و آسيب ها، از ديگر مواردی است كه باعث لطمه شديد به اعضای خانواده می شود. معتادان برای ادامه مصرف مواد خود نیاز شدیدی به پول دارند و برای تهيه کردن این پول، خانواده خود را به شدت تحت فشار می گذارند، در صورتی که گاها ممکن است پرداخت چنین مبالغی خارج از توان خانواده نیز باشد. فرد معتاد به دليل فشاری كه بيماری اعتياد بر او وارد می كند و از این بابت که حاضر است به هر قيمتی مخارج اعتیاد خود را تامين نمايد، ناخواسته آسیب های فراوانی به اعضای خانواده خود وارد می نماید. تهديدهای فرد معتاد باعث بروز ترس و وحشت در همه اعضای خانواده می شود و گاهی حتی این نگرانی ها تا به آنجا می رسند که دیگر اعضا خانواده می ترسند که در زیر یک سقف با فرد معتاد زندگی کنند و یا او را از خانه بیرون می کنند، یا خودشان ترجیح میدهند که خانه را ترک کنند.


٣- رفتارهای معتاد

اعضای خانواده یک معتاد، اغلب قبل از خود او متوجه شروع تغییرات رفتاری و بی توجهی او نسبت به زندگی می شوند. آنها متوجه می شوند که فرد معتاد در مورد وضع ظاهری و بهداشت خود بی توجه بوده و همیشه کثیف و ژولیده به نظر می رسد. آنها از مشاهده عزیزشان در چنین شرایط نامناسبی بسیار ناراحت و اندوهناک می شوند. آنها حوادث مختلفی که برای معتاد پیش می آید، آثار زخم و کبودی، و از نابود شدن اموال شخصی او را مشاهده می کنند، در حالی که خود او هیچ چيز در مورد اتفاقات اطراف خود به ياد ندارند و همه حواس او متوجه مصرف مواد مخدر است. خانواده ها می بینند که عزیزشان همه علاقه خود نسبت به فعالیت های زندگی را از دست داده است و مایل است در تمام طول روز خود را در اتاق محبوس کرده، بخوابد و یا از مواد مخدر استفاده کند. این شرایط باعث می شود که فرد معتاد از دیگران گریزان شده و نتواند در میهمانی ها و مناسبتهای خانوادگی شرکت کند. در چنین شرایطی مثلا همسر فرد معتاد از قضاوت دیگران در مورد رفتارهای غیر معمول همسرش دچار ترس و نگرانی می شود. یکی دیگر از نگرانی های خانواده مصرف مواد مخدر در خانه است، زیرا آنها می ترسند که آلوده بودن فضای خانه، بر سلامت سایر اعضا به خصوص کودکان و خردسالان نیز تاثیر بگذارد. اعضای خانواده، اغلب تمام وقت و انرژی خود را صرف تلاش برای تغییر رفتار معتاد و متوقف کردن اعتیاد او می کنند، اما تنها نتیجه ای که از این کار می گیرند، شکست، و نا امیدی است؛ چراکه فرد معتاد همواره اشتباهات خود را انکار کرده و هیچگاه حاضر به پذیرش صحبت های آنان نیست.


٤- کار معتاد

استفاده از مواد مخدر به تنها اولویت در زندگی فرد معتاد تبدیل می شود و آشفتگی و بی نظمی حاصل از مصرف مواد سر انجام به کار او لطمه زده و ممكن است شغل خود را از دست بدهد. همان طور که برخی گفته اند، اعتیاد به مواد مخدر خودش یک کار تمام وقت است. رسیدگی به وظایف شغلی و بطور همزمان استفاده از مواد مخدر، روز به روز دشوار تر می شود. این امر به نوبه خود بر زندگی سایر اعضای خانواده نیز تاثیر می گذارد. به عنوان مثال، شوهر معتادی که دیگر قادر به حفظ کردن شغل خود و تامین مخارج زندگی نیست، باز زیادی را بر دوش همسر خود تحمیل کرده و باعث می شود که او علاوه بر وظایف قبلی خود مانند خانه داری، به ناچار مسئولیت امرار معاش خانواده را نیز بر عهده بگیرد. در چنین شرایطی، تمام خانواده دچار ترس و ناامنی در زندگی شده و مجبور می شوند که خودشان را با شرایط جدیدی که به دلیل ناتوانی شوهر درنگهداری کارش بوجود آمده است، هماهنگ کنند. همسر فرد معتاد در مواقعی که به خاطر تامین معیشت خانواده مجبور است ساعتها از خانه دور باشد، دائما نگران وضعیت فرزندان خود می باشد. چنین نگرانی هایی در پدران و مادرانی که فرزند معتاد دارند نیز مشاهده می گردد. والدین نگران هستند که فرزندشان علاقه اش به تحصیل را از دست داده و از مدرسه اخراج گردد و به خاطر اعتیادش به فردی بی انضباط و غیر مسئول تبدیل شود.


٥- امورمالی معتاد

تهیه و خرید مصرف مواد مخدر بسیار پرهزینه است و معتادان برای تامین این هزینه ها به انواع خلاف ها و حیله گری ها دست می زند. خانواده ها همواره در این ترس و نگرانی به سر می برند که عضو معتاد برای تهیه مواد مصرفی خود چگونه پول به دست می آورد. آنها دائما نگران این موضوع هستند كه مبادا فرد معتاد برای رسیدن به مواد مخدر مرتکب جرم و یا فحشا شده است، و همزمان خودشان نیز مجبور می شود مال و اموال خانه را از دسترس او دور نگه داشته تا مورد سرقت واقع نشود. زمانی که اعضای خانواده می بینند که فرد معتاد برای تامین هزینه مواد مخدر خود، اشیای قیمتی و حتی لوازم منزل را سرقت می کند بسیار سردرگم و نگران می شوند. گاهی فرد معتاد دست به سرقتی در خانه می زند که ممکن است تا مدتها کسی متوجه آن نشود، و در بعضی مواقع بخاطر اینکه مقصر شناخته نشود سرقت را به گردن سایر اعضا می اندازد. در بسياری از مواقع خانواده ها برای بازگرداندن اموال مسروقه توسط عزيزشان مجبور می شوند که بهای گزافی را بپردازند. ممكن است خانواده مجبور شوند پول هايی كه فرد معتاد از دوستان و آشنايانشان قرض گرفته است را بپردازند و یا حتی برای رعایت مصالح خود، چک های بی محل او را نیز پرداخت کنند.


٦- دوستان معتاد

اعضای خانواده به شدت از این مسئله که عزیزشان، دوستان خوب را از خود دور كرده و با ده ها معتاد به مواد مخدر رفاقت می كنند دچار ترس و وحشت می شود. آنها نگران اين هستند كه معاشرت با چنين افرادی باعث ايجاد تاثير زيانباری در زندگی عزيزشان شود. خانواده نگران اين است كه رفاقت و وقت گذرانی با چنين اشخاصی ممكن است عواقب ناگواری برای عضو معتاد در پی داشته باشد. ممكن است آنها اقدام به انجام کارهای خلافی بکنند و تحت پیگرد قانونی قرار بگیرند و بهترين سالهای عمر خود را پشت ميله های زندان بگذرانند. مضافاً اين نگرانی وجود دارد كه تهيه و مصرف مواد مخدر با رفتارهای پرخطری نظير استفاده از سرنگ های مشترك همراه باشد و فرد معتاد ناقل بیماری های مختلفی شده و آن را به ديگر اعضای خانواده نیز منتقل نماید.
نگرانی خانواده معتاد تنها معطوف به زمان مصرف و اعتیاد فرد معتاد نیست
خانواده معتاد به رفتارهای وسواس گونه نسبت به اعتیاد مصرف کننده عادت کرده و در معنای واقعی وابسته شده است
که حتی با ترک فرد معتاد نیز این نگرانیها ادامه دارد
خانواده معتاد نگران لغزشهای فرد معتاد نیز هست
نگران دوباره برگشتن به گذشته است
نگران اینکه حال با ترک اعتیاد مسائل جدید بوجود خواهد آمد
نگران انسانی که تا به حال مصرف کرده و حال تازه به زندگی عادی برگشته و هنوز مثل یک کودک نو پاست
این نیز مرحله ای دیگر از نگرانی های خانواده اعتیاد است
ترس از قضاوت نگرانی خانواده معتاد است که این خود مسبب حمایت ناسالم فرد میشود.. ....
لینک مرجع