تالارهاي گفتمان انجمن بانیان جوان

نسخه کامل: موسیقی کودکان
شما در حال مشاهده نسخه تکمیل نشده می باشید. مشاهده نسخه کامل با قالب بندی مناسب.


کودکان به موسیقی نیازمندند، کودکان با موسیقی بزرگ می‌شوند.
اولین حسی که در جنین انسان در رحم مادر فعال می‌شود، حس شنوایی است. جنین می‌تواند از ۶ ماهگی به بعد صداها و صوت‌های موسیقی را از دنیای خارج تشخیص دهد. مادر در دوران بارداری به‌خوبی می‌تواند حرکات جنین و عکس‌العمل او را با شنیدن موسیقی احساس کند. بر این اساس بود که آهنگساز بزرگ مجارستانی، زولتان کودای، بر این نکته اشاره می‌کند که کودکان از بدو تولد به‌خوبی موسیقی را درک می‌کنند.

مغز یک نوزاد شامل ۱۰۰ میلیارد سلول می‌شود که ارتباط دقیق این سلول‌ها هنوز کاملاً مشخص نیست. هر نوع موسیقی که شنیده یا نواخته شود به طرز مثبتی بر سیستم عصبی مرکزی تأثیرگذار است. برای نواختن یک ساز حس‌های شنوایی، بینائی، لامسه و احساسات نقش مهمی را ایفا می‌کنند. این آموزش و تعلیم به کمک حس شنوایی باعث ایجاد تمرکز و دقت می‌شود.
این آموزش اولیه مهم‌ترین مرحله زندگی هر انسانی است که زمینه‌ساز پیشرفت‌ها و تعلیمات بعدی خواهد بود. تعلیم موسیقی می‌تواند به معنای عملکرد توانائی‌های درونی باشد. کنترل احساسات از مهم‌ترین اهداف این آموزش است. نکته دیگر اینکه آموزش مقدماتی موسیقی باعث ایجاد لذت و شادی در زندگی گروهی و درنهایت پایه و اساسی برای فعال شدن در زندگی کودکان است. با نواختن موسیقی در گروه، کودکان اجتماعی شدن، داشتن اعتمادبه‌نفس و نحوه بیان احساسات را یاد می‌گیرند.
در این کلاس‌ها کودکان می‌آموزند که به‌نوبت آواز بخوانند و جایگاه خود را بشناسند. ترانه‌ها در قالب اشعار، بازی و داستان‌های کودکانه آموزش داده می‌شوند. حرکت، رقص، نقاشی و بداهه‌نوازی در اجراهای گروهی نقش مهمی را در پرورش و رشد خلاقیت‌ها در کودکان ایفا می‌کنند و درنهایت موسیقی باعث ایجاد انگیزه در یادگیری بهتر، بالا رفتن ضریب هوشی، ایجاد قدرت تخیل و فراگیری بهتر ریاضیات می‌شود.

برنامه آموزشی این کلاس‌ها به ترتیب زیر است:
خواندن و تکلم

در این بخش ترانه‌ها، اشعار و مثل‌های ساده موزیکال آموزش داده می‌شود.
گوش دادن آگاهانه

کودکان یاد می‌گیرند که چگونه باید آگاهانه به موسیقی گوش فرا دهند. به‌عنوان‌مثال شدت و ضعف اصوات، کندی و تندی ریتم، برانگیختن تخیل و احساسات ازجمله اهداف این آموزش است.
حرکت و موسیقی

فرم‌های حرکتی آزاد، بازی‌ها، رقص‌های آرام و پرتحرک، طرز نگه‌داشتن بدن و ژست‌های آزاد ارائه می‌شود.
آموزش مقدماتی نواختن ساز

کودکان یاد می‌گیرند که چطور از بدن خود به‌عنوان یک ساز بهره گیرند. با سازهای ارف آشنا می‌شوند تا حدی که بتوانند صداها و ریتم‌ها را در سطحی بسیار ساده بشناسند.
داستان‌های موزیکال

آثار و سبک‌های متفاوت موسیقی برای کودکان آماده و تنظیم شده‌اند. هدف از این کلاس‌ها آموزش اتحاد، زبان، تجسم و تخیل، رقص و حرکت از طریق موسیقی است.
لینک مرجع