تالارهاي گفتمان انجمن بانیان جوان

نسخه کامل: 1- مفهوم عاجز چیست؟
شما در حال مشاهده نسخه تکمیل نشده می باشید. مشاهده نسخه کامل با قالب بندی مناسب.
صفحه ها: 1 2 3 4 5 6 7
مفهوم عاجز چیست.؟

درماندگی وناتوانی در مقابل کاری که بر خلاف میل با طنی باشد وما را در موقعیت جنگ وتزادقرار دهد نشان از نا توانیست ودر این سوال قطع مصرفهای ما در گذشته مثال خوبی است که همیشه با شکست رو در رو می شدیم وبه این باور رسیدیم که از دست خودمان برای خودمان کاری بر نمی آید پس سعی می کنیم اقرار کنیم که در مقابل مواد مخدر عاجز هستیم تا به مرور بپذیریم
سلام
عاجز کسی است که در حالت اجبار است.کنترل اختیار از خود ندارد وعلرغم میل باطنی عمل میکند ونهایتآ به نابودی کشیده میشود.
مثال :مواد مخدر وقتی از حالت تفننی یا دوره لوکس خارج شدیم وارد مرحله اجبار شدیم ودیگر توانایی قطع مواد را نداشتیم. واختیار امورات زنگیم از دستم خارج شد.ونهایتآ به نابودی کشیده شد.
عجز یعنی زانو زدن و عاجز کسیه که در مقابل هر محرک خارجی زانو بزنه و اونو قبول کنه و یا به اون عادت کنه یا اونو بپذیره و عجز در مقابل مواد مخدر هم همینطوره.

* عجز فقط معلولیت و ناتوانی جسمی نیس معلولیت و ناتوانی روحی هم هست.عاجز کسیه که کنترل نداره اختیار نداره و همین جور به خودش

* نداشتن کنترل و اختیار در انجام دادن کارها و چیزی است بر خلاف میل ما در برابر محرک درونی یا بیرونی انهم به علت کمبود قدرت درونی.سیستم تحلیلگر در یک معتاد بالغ است اما رفتار ما یا از کودک است یا والد .مثلا :دلم میخواهد ترک کنم اما نمیتوانم چون از نظر درونی منبع درستی برای تشخیص درست یا نادرست ندارم پس عاجز هستم .

محرک درونی چیزی است که از درون من مرا تحریک میکند مانند میل به لذت جویی یا میل به داشتن یا میل به قدرت یا تایید طلبی

محرک بیرونی چیزی است که من با دیدن یا لمس کردن(حواس پنج گانه)انرا حس میکنم مانند تفاوتها،پول داشتن یا بی پولی خانه یا اتومبیل

و این مقایسه ها مرا به داشتن نداشته ها تحریک میکند

بر خلاف میل باطنی رفتاری و یا کاری را انجام دادن
نداشتن کنترل بر روی اعمال که ناشی از اجبار من است و من اگر هم بخواهم نمی توانم مطابق میلم رفتار کنم میشود عاجز بودن من
عاجز کسی است که بر خلاف اراده خود کاری را انجام می دهد.مترادف این کلمه:نداشتن کنترل،از دست دادن کنترل،نداشتن حق انتخاب است.درمورد مواد مخدر عاجز کسی است که اختیارو حق انتخاب و کنترلی بر روی زمان مصرف،مقدار مصرف،محل مصرف و دوستان هم مصرفی ندارد.
گمرهانند به بازار طمع راهسپار
غافل از اینکه شرف از جنس خریداری نیست
کاروان دستخوش رهزن بیگانه شده است
ساربان،این روش غافله سالاری نیست

بزرگترین و مهم ترین مطلب اعتیاد در قدم یک اینه که بگه بیماری ما درونی و شخصی هستش و جوابهایمان باید تماما دورنی باشد و در بیرون از خودمون دنبال جواب سئولات نباشیم.چرا که اگه من نتونم وقتی که تنها هستم جواب خودمو در مقابل مصرف مجدد مواد بدم تا اخر عمرم باید زجر بکشم که این محاله و کارم زاره .
سئوالاتی مثل :
چکار کنم اصلا وسوسه نشم؟ایا تا اخر عمر باید وسوسه داشته باشم یا نه وسوسه از بین میره؟آیا واقعا راه از بین بردن وسوسه اقرار کردنه ؟ یااینکه آیا واقعامواد لذت داره یا نه؟ ایا میشه یه کاری بکنم که دیگه مواد برام لذت نداشته باشه؟ واقعا چرا نباید مصرف کنم؟ایا میتونم مواد دیگه ای مصرف کنم؟میتونم الکل مصرف کنم؟چرا نمیتونم یه بار بکشم؟چرا فلانی سی ساله داره مواد مصرف میکنه و هیچ مشکلی نداره پس چرا من نمیتونم مثل اون مصرف کنم؟یا اینکه این دفعه دیگه میدونم چکار کنم و........هزاران سئوال بی پاسخ دیگه که فقط جواب این سئوالات رو با کار کردن صحیح و قدم اصلی میشه جواب داد(نه قدمهای انحرافی که همه انتقال میدن به یه نفر دیگه ).

نکته خیلی خیلی مهم اینکه : هر کسی پس از کارکرد قدم یک باید بتونه با موادمخدر تسویه حساب کامل کنه و بعدش بره سراغ قدوم دوم. یعنی به هیچ عنوان نه دیگه وسوسه داشته باشه .نه دیگه مواد براش لذت داشته باشه .نه وسواس فکری داشته باشه و نه خود محوری و ...... که راه رهایی از این افکار مخرب فقط و فقط با علم صحیح و کامل انجمن و یک راهنمای باعلم بدست میاد. راهنما باید در پایان قدم اول بتونه منو بطور 100% از فکر مصرف مجدد هر موادی نجات بده .

در ضمن سئوال یک قدم یک میگه مفهوم عاجز چیست نه معنای عاجز که این دو کاملا با هم متفاوت هستند-عاجز در معنای لغتی یعنی ناتوان ، اما ناتوان در مقابل چه چیز؟ناتوان برای انجام چه کاری یا چه چیزی؟
منظورش اینه که ناتوان در مقابل چیزی/کاری/عضوی که از دست رفته و دیگر اصل اون بازنخواهد گشت مثل کسی که یه چشمشو از دست داده -یا کسیکه یکی از پاهاش قطع شده باشه. یا گذر عمرمون و بالا رفتن سنمون که دیگه به هیچ عنوان نمیشه با هیچ چیزی اونو برگردوند. اما سئوال اینه که در زمان اعتیاد و مصرف مواد ما چه چیزهایی رو از دست داده ایم که دیگه برنمیگرده و درست نمیشه؟؟؟؟

پس منظور سئوال یک که مفهوم عاجز چیست چیه ؟ما که در زمان مصرف نه چشممون رو از دست دادیم نه پاهامون رو . پس واقعا باید فهمید که ما در زمان اعتیاد فعالمون چه چیزهایی رو ازدست دادیم که دیگه نمیتونیم اون رو به حالت اولیه و صحیحش برگردونیم؟؟؟؟

ما از 3 لحاظ در مقابل اعتیادمون عاجزیم که به اختصار مینویسم،که هیچ ربطی به عجزامون در قدم یک سئوال دوم نداره و در تمامی معتادان با هر مقدار و نوع مصرف کاملا مشترک هست.

یاداوری :بیماری اعتیاد کاملا درونی هستش و به محرکها و عوامل بیرونی کاری نداریم)

---------------------------------------------------------
جواب سئوال یک قدم یک :

الف: ما در مقابل آسیبی که محیط شیمیایی مغزمون که در پزشکی به اون آمیگدال مغز میگن عاجز هستیم چون با مصرف مواد و حک لذت مصرف مواد در بخش پاداش مغز ،امیگدال خودبخود دستوراتی را صادر میکنه که مربوط به مواد ، مصرف مواد،مصرف کننده ، فروشنده،نشئگی و ... باشه و از کنترل ما خارج شده و دیگه به حالت اولیه اش برنمیگرده،مثل:بمحض دیدن یک فرد مصرف کننده فکر ما ناخوداگاه شروع به تولید افکار مربوط به مواد میشه بدون انکه ما بخواهیم به مواد فکر کنیم.
وظیفه آمیگدال چیست؟امیگدال صادر کننده دستورهای غیر ارادی و ناخوداگاه مغز به بدن هستش. آمیگدال با دیدن ، حرف زدن یا شنیدن و ...در مورد مواد و نشئگی شروع به بارگذاری فکر مخرب در مغز میکنه که این خودش یکی از اساس های بوجود امدن وسوسه است

----------------------------------------------------------------

ب:خود معتاد و خود واقعی
یعنی در وجود ما همیشه دو نفر زندگی میکنند، خود واقعی ما را به راه درست هدایت میکنه اما خود واقعی همیشه ما را به کارهایی رهنمون میکنه که ما ذاتا اونا رو دوست نداریم مثل : دزدی-دروغگویی-تنبلی-بی هدفی-مصرف مجدد و ... . که اگه ما نتونیم خواسته ای این دو نفر رو بشناسیم و از هم تفکیک کنیم با درد سر بزرگی روبرو میشیم (این بخش توضیحات خیلی مفیدی داره که بعلت طولانی بودن مطلبش فعلا نمیتونم بنویسم).

---------------------------------------------------------

ج : ما در مقابل چرخه اعتیاد که با مصرف در درون وجودمون (جسمی/روانی/روحانی)اونو بوجود اوردیم عاجز هستیم که این چرخه دارای شش مرحله است که در تمامی معتادان مشترک هستش - به اختصار مینویسم:
1-لذت آنی(یکبارمصرف کردن-جایگزین کردن -کنترلی مصرف کردن) یعنی سه توهم که همیشه ما را گول میزنه تا دوباره مصرف کنیم
2- درد و ناراحتی مصرف
3- طرز تفکر معتادوارفعال
4- افزایش رو به مقاومت(که در تمامی افراد هم این خاصیت وجود داره چه معتاد چه افراد سالم)
5- ناتوانی در کنترل (کنترل زمان مصرف و مکان و مقدار مواد)
6- آسیب های جسمی/روانی /اجتماعی
این شش مرحله فقط برای توضیح چرخه اعتیاداست که هر کدام از مراحلش توضیحات کامل و علمی داره و میگه چه اتفاقی میافته و چه مراحلی طی میشه در هنگام لغزش تا مصرف مجدد مواد ما از مرحله اول تا مرحله ششم برسونه.

پاک باشید و موفق- محمد
خواستن و نتوانستن مطلق این سوال میگه تمام باورهای گذشته درباره خودت اشتباهه و تو خیلی ناتوانی
من 15 سال از بهترین روزهای زندکیم رو فقط و فقط انتخاب شدم و این یعنی عاجز
من هم دقيقا 15سال از بهترين روزهاي زندگيم را در حال مصرف بودم وبه بدترين نحو ممكن عاجز شدم ناتوان و در مانده يه ورشكسته مالي و معنوي بي اعتبار در خانواده و جامعه و محل كار فقط به خاطر مصرف مواد مخدر ترورشخصيت شدم چندبار دستگير شدم .امروز در شش سال پاكي هستم وهمه ميبينيدكه هنوز هم عاجزم حتي بيشتر از سابق/ ميدونيد چرا ؟چون الان ساعت 3.15بامدادوهمه خوابيدند منه معتاد تازه بعداز اين همه سال فهميدم چقدر درمقابل موادمخدرعاجزم كه بعداز كار كردن12قدم قديمي هنوز وسوسه دارم وآمدم كه اين بار استوارترازقبل اين قدمهارانيز كار كنم .
عاجز يعني ميخواهم آدم خوبي باشم اما نميتوانم
عاجز يعني نميخواهم وسوسه شوم اما نميتوانم.........
من مصرف کننده نیستم ولی من هم 10سال از بهترین روزهای زندگیموصرف ترک دادن همسرم کردم نتیجه که نداد هیچ تازه بدترم شد تموم سرمایه مالی و در این راه خرج کردم تا به این نتیجه رسیدم من در برابراین بیماری عاجزم والان شوهرم بعداز 20سال اعتیاد 40روزه که پاکه
با سلام
مفهوم عاجز برای من یعنی یک تغییر جذری در اخلاق و کردار من
من باید از این به بعد دو قورت و نیمم باقی نباشه عامیانه گفتم که مطلب جا بیفته
تغییر جذری یا رادیکالی هم یعنی اگه 100% خراب کردم
باید 300% اصلاح کنم
یعنی از این به بعد باید اصلا اشتباه نکنم و فکر کنم که میتوانم
من دیگر قابلیت یک بار مصرف را ندارم وقدرتی که مواد مخدر و نواقصم به این بنده اعمال میکنند قدرت زیادی است و من در برابر این قدرت هیچ مقاومتی ندارم .
صفحه ها: 1 2 3 4 5 6 7
لینک مرجع