تالارهاي گفتمان انجمن بانیان جوان

نسخه کامل: سوال 13
شما در حال مشاهده نسخه تکمیل نشده می باشید. مشاهده نسخه کامل با قالب بندی مناسب.
صفحه ها: 1 2
آیا فکر می کنید که دیگر نمی توانیدمواد مخدر مصرف کنید؟اگر این طور است چرا؟

با نگاه کردن به گذشته خود و آشنا شدن با سوالهای قبلی وبه خاطر نوع بیماری من و جنبه های مختلف آن از قبیل اشتغال فکری،اشتهای مصرف،وسوسه، اجبار، فکرنکردن به عواقب مصرف ودر تجربیات انجمن معتادان گمنام متوجه شدیم که اعتیاد یک بیماری پیش رونده وغیر قابل علاج است که چنانچه متوقف نگرد د مرگ آور خواهد بود .امروز با آشنا شدن با بیماری اعتیاد تکلیف خود را با مواد مخدر مشخص می کنیم و این سوال مشخص کنندی تکلیف من با مواد مخدر است
امروزه با اشنایی حدودی که در رابطه با بیماری اعتیاد پیدا کرده ام به خودم گفته ام که من دیگر قابلیت مصرف مواد را از دست داده ام و با اولین بار مصرف زندگی من دوباره آشفته میشود و من در چرخه فعال مصرف قرار میگیرم.البته اگر زنده بمانم.امروز با توجه به قدم یک من متوجه شده ام که در برابر مواد و مصرف کننده و زمین بازی عاجزم و نباید در شرایط قرار بگیرم چون من اگر در شرایط قرار بگیرم بازنده ام.امروزه با آشنایی با انجمن و قدم یک فهمیده ام که عملی نباشم یعنی اول فکر کنم و بعد کاری را انجام دهم و همیشه عواقب ان کار را در نظر داشته باشم و امروز من دیگه حق انتخاب پیدا کرده ام و نباید و نباید و نباید احساس تفاوت کنم.چیزهایی که به من کمک میکند را رعایت کنم.جلسه - راهنما- مشارکت - کارکرد قدم - خدمت و دعا کردن را فراموش نکنم
باسلام

سئوال = آیا فکر میکنید که دیگر نمیتوانید مواد مخدر مصرف کنید؟ اگر اینطور است چرا؟

منظور این سئوال اینه که آیا شما آماده اید و توان و اراده دارید که تا آخر عمرتون دیگه مواد مصرف نکنید؟

ولی واقعا چقدر سخته که از ته دل بگیم که دیگه مصرف نخواهیم کرد-چقدر درد آوره و عذاب آور.(البته اگه هنوزمصرف مواد برامون لذت داشته باشه).

**در مقطع قدم یک ما هر جوابی به این سئوال بدیم کاملا اشتباه است،چه جوابمون بله باشد چه خیر.
مثلا بعضی ها میگن من تصمیم خودمو گرفتم و اراده کردم که تا آخر عمر دیگه هرگز مصرف نکنم.
این جوابها فقط به طرز فکر اشتباه معتادان بر میگرده،چون اولا بیماری پیشرونده هست و ما نیاز داریم تا هر روز به شناخت بیشتر بیماریمون بپردازیم و از بیماری خودمون عقب نیافتیم-در ضمن تنها چیزی که در ترک و پاک موندن به درد نمیخوره اراده ما هستش ( اراده به تنهایی فایده ای نداره). یادمون هست برای ترک کردن هزاران بار اراده کرده و تصمیم گرفتیم ولی نشد.نه ؟

اصولا برای انجام تمام کارهایمان در زندگی اراده به تنهایی کافی نیست و ما به ابزار دیگری هم نیاز مبرم داریم.(( باز هم تاکید میکنم برای انجام همه کارها. مثل ترک کردن مواد - خوابیدن - سرکار رفتن - خریدن خانه و ماشین - مسافرت رفتن - حمام کردن - حتی دستشویی رفتن )) .آیا برای انجام این کارها فقط باید اراده کنیم ؟؟

نه - ما برای انجام تمامی کارهمون به عوامل و ابزار زیر نیاز واجب و مبرم داریم :

1- داشتن هدف واضح ، روشن و قابل دسترس
2- داشتن ابزار لازم برای رسیدن به هدف
3- داشتن انگیزه بالا برای رسیدن به هدفمان
4- داشتن یقین (ایمان) به دستیابی فرد به آن هدف
5- اقدام ، حرکت و تلاش برای دستیابی به هدف در زمان معین.

ما باید فرق صبر کردن و تحمل کردن رو بدونیم تا بتونیم با کمک آنها به هدفمون برسیم.باید بدونیم صبر چیه و تحمل چیه؟ اصول صبر چیه یا اصول تحمل چیه ؟صبر و تحمل با هم چه فرقی میکنن ؟ آیا صبر کردن همون تحمل کردنه یا نه ؟؟ و ....
هر کدوم از 5 مورد توضیحات زیبا و کاملی داره که الان نمیتونم بنویسم .

** رجوع شود به کتاب (( اراده کافی نیست)) نوشته دکتر آرنولد واشتن.

-------------------------------------------------------------------------------------------------
جواب این سئوال :

1-در این مقطع و با کار کردن قدم یک ، ما توانسته ایم تا امروز پاک بمانیم و نمیتونیم جواب قطعی به این سئوال بدیم ، و اگه با همین قدر اطلاعات و شناخت بیماری پیش بریم و قدمهای بعدی رو کار نکنیم درجا خواهیم زد و دیگه معلوم نیست تا چند وقت دیگه بتونم پاک بمونم.

به دلیل اینکه بیماری ما پیشرونده هست پس باید هر روز تلاش بیشتری داشته باشیم و در غیر اینصورت احتمال لغزش زیاد میشه.

2-برای پاک موندن تا آخر عمر و جواب قطعی دادن به این سئوال ما حتما باید 12 قدم برنامه رو کارکرده باشیم و بعدش بتونیم با قاطعیت بگیم که آیا واقعا میتونیم دیگه تا آخر عمر مواد مصرف نکنیم یا نه ؟

** پس جواب نهایی رو بعد از یادگرفتن و کارکرد 12 قدم باید بدیم .

محمد1353
با پذیرش و اقرار در سوال 1 قدم یک من به این باور رسیدم که مواد مخدر یک نیروی محرک بیرونی است که خارج از قدرت و کنترل من است و من در برابر آن عاجزم آیا پس از باور این موضوع من قادر هستم بگویم که باز هم میتوانم مواد مخدر مصرف کنم؟ آیا برای درک این موضوع که دیگر توانایی مصرف مواد مخدر ندارم به چیزی فراتر از اقرار به عجز خود نیاز دارم که در قدم های بعدی پیدا کنم؟؟؟؟
جواب: خیر زیرا باور کردم که در برابر مواد مخدر عاجزم و اینکه میخواهم زندگی کنم و اجازه دهم دیگران نیز زندگی کنند..ودلیل دیگر اینکه بیماری خود را شناخته ام و میدانم که بیماری اعتیاد 3 جنبه دارد
1_ روحی که خود محوری من است
2_روانی که اشتغال فکری یا همان وسوسه است
3_جسمی که همان اجبار به مصرف است
ومیدانم که با یک بار مصرف از دست دادن تمام ارزشها به یکباره....تا بعد
با سلام
امروز با شناختی که از بیماری پیدا کرده ام فکر می کنم هیچوقت مواد مصرف نمیکنم ولی ترس از لغزش در من وجودداردچون من بدلیل شرایط با هم مصرفم که هنوز اعتیادفعال دارد زندگی می کنم و برای از بین بردن وسوسه ی مصرف هدفی دارم که برای رسیدن به ان تلاش میکنم که ان هدف ادامه ی راه و کارکرد 12 قدم وزندگی با اصول برنامه و دعا ودرخواست یاری از خداوند .برایم دعا کنید
امروز فهمیدم دو راه دارم و یک انتخاب
1- زندگی به روال گذشته با تمام بدبختی ها و ذلتها
2-زندگی به روال برنامه با بعد روحانی
من انتخاب خود را کرده ام و دیگر نمیخواهم تجربه دوستانم را تجربه کنم.

فردین فراری

به من چون تکلیفم را با مواد روشن کردم دیگر نمیتوانم موادی مصرف کنم
چون بیماری دارم به نام اعتیاد . و من هیچ گونه کنترولی بر روی مواد و مصرف ان ندارم
من به هرچیزی که حال و احساسم را بالا و پایین کند الرژی دارم
امروز با آشنا شدن با بیماری اعتیاد تکلیف خود را با مواد مخدر مشخص می کنم و این سوال مشخص کنندی تکلیف من با مواد مخدر است .
امروزه با اشنایی با بیماری اعتیاد به خودم گفته ام که من دیگر قابلیت مصرف مواد را از دست داده ام و با اولین بار مصرف زندگی من دوباره آشفته میشود .
من با اعتراف به عجز ناتوانی در مقابل مواد مخدر میدانم که اگر دوباره مصرف کنم بازنده ام.و دوباره همان خواهم شد که بوده ام.
بله
زیرا نمی خواهم مانند گذشته زندگی کنم و بدبختی های زمان مصرف جهت تهیه و مصرف مواد را مجددا" تجربه کنم من بوسیله ی تجربه به این نتیجه رسیدم که مصرف مواد مخدر بدون بدبختی وآشفتگی برایم غیر ممکن است زیرا که من قابلیت استفاده از مواد مخدر را از دست داده ام و به مجرد شروع دوباره درون آشفتگیها و ترور شخصیتیها سقوط خواهم کرد
بله بله من همچین فکری می کنم،
من دیگر نمی توانم از مواد استفاده کنم،چون قبل ها فکر میکردم می توانم ولی نتوانستم حالا هم نمی توانم،چون اگر بخواهم شروع کنم باز بدبختام شروع میشه!میشم همون هیربد قبلا ها دوست داشت که فقط خواب باشه و حالا که دوست دارم بیدار باشم اصلا به ترجیش نمدم.

جواب راهنما:
خیر،نمیتوانم مصرف کنم چه امروز چه آینده،زیرا امروز آگاه شدم و روشن بینی پیدا کردم از نظر جسمی به مواد الرژی دارم و از نظر روانی هم.
با انجمن جلسات و قدم حال خوبی دارم و انجمن به من یاد داد که مواد مخدر و مصرف آن،غیر قانونی است و آگر جایی مصرف کننده باشد نمی روم من دربرابر مواد مخدر عاجزم و هیچ وقت زورم به مواد نمی رسد، زور مواد خیلی زیاد است اگر می توانستم مصرف کنم انجمن نمی رفتم.
الان می دانم که مواد مشکل منو حل نمی کند و دردی از من دوا نمی کند و از هر چیزی مثل مواد احساسم را نحریک کند برای من سم است،من امروز جایی راپیدا کردم که جواب تمام خواسته هایم را میدهد که قبلا در مواد به دنبالش بودم و آن هم انجمن معتادان گمنام و عشق به بچه های انجمن وبهبودی است.
صفحه ها: 1 2
لینک مرجع