تالارهاي گفتمان انجمن بانیان جوان

نسخه کامل: سوال 15
شما در حال مشاهده نسخه تکمیل نشده می باشید. مشاهده نسخه کامل با قالب بندی مناسب.
صفحه ها: 1 2
چه حایلی بین شما و لغزش وجود دارد؟

مانع اصلی خداوند می باشد چون قبلا تنها ایمانی که داشتیم مواد مخدربود اگر سی در صد ایمان به خداوند داشتیم با این همه مشکل رو به رو نمی شدیم اگر خداوند حایل بین ما ولغزش نبود انجمن معتادان گمنام با این همه اصولش به ما جواب نمی داد. امروز می توانم حایل های خود را زیاد کنیم مثال عجزهای خود را مکتوب می کنیم و.............. ودر شخصیت خود آزار ما این وجود دارد که خواهان شکست ماست .اکثر ما احساس می کنیم که لایق موفقیت نیستیم افسوس به حال خود خوردن یکی از نواقص مخرب ماست که تمام انرژی مثبت ما را به تحلیل می برد نوع طرز تفکر بیمارگونه ما بشکلی عمل می کند که با نداشته ها وبه هر چیزی که طبق مراد دل ما پیش نمی رود در طزاد باشیم وزیبایهای زندگی را فراموش می کنیم این گونه افکار موقعی که به سراغ ما می آید حایل و حد فاصل بین من ولغزش را به کنار می زند ودر همین موارد با خود فریبی وبا مهارتی که در آن داریم (انکار) مغزما ما را به بدترین دشمن خود تبدیل می کند که همین شرایط وجلوگیری ا ز این موقعیت حضور مرتب در جلسات ،مشارکت صادقانه ،ارتباط با راهنما،کارکرد قدمهای دوازده گانه بطور منظم ، فعال بودن در انجمن ، کوشا بودن در مسیر خدماتی می تواند حایل بین ما و لغزش باشد وحایل ما را قوی ومحکم سازد در ضمیر نا خود آگاه و در موقعیتهایی که اتفاقی و بدونه اطلاع قبلی با احساسات افکا ر و عواطف مخرب ویا مصرف کننده ومکان مصرف روبه رو می شویم خداوند مهربان وبزرگ وعاشق می تواند ما را از گزند بیماری و لغزش حفظ می کند
اوایل پسرم حایل بین و لغزش بود بعد به وقوع پیوستن اتفاقات خوب و دیدن معجزات خداوند وپیدا کردن دوستان خوب در انجمن و ارتباط برقرار کردن با انها... این عوامل حایل بین من و لغزش بود

ولی در تمام لحظات پاکیم
مهمترین عوامل برای من خداوند - جلسه - راهنما - مشارکت کردن و مشورت کردن و کارکرد قدم و خدمت کردن در انجمن حایل بین من و لغزش هستند

چند بار تو شرایط بدی قرار گرفته بودم و خسته و ناامید شده بودم با راهنمام صحبت کردم یه حرفی به من زد که تو خیلی از شرایط به من کمک کرد راهنمام به من گفت: هیچ چیز و هیچ کس و غم و شادی و مشکلات و پدر و مادر و همسر و بچه و ... نباید باعث بشه که هادی اولین بار رو مصرف کنه... با مصرف نه تنها هیچ چیز درست نمیشه بلکه مشکل بزرگی به مشکلاتت اضافه میشه
با سلام

هیچ حائلی قوی تر ،محکم تر از بدست اوردن علم برنامه و کارکرد قدمها بین ما و لغزش نیست.
-------------------------------------------------------------
*** مهم ***
بیماری اعتیاد یک بیماری روانی و درونی هست و حائل بین ما و لغزش هم باید ریشه در درون ما داشته باشه و حائل های بیرونی در زندگی ما نمیتونه حائل محکمی بین ما و لغزش باشه .
------------------------------------------------------------
بعضی ها حائل های بین خودشون و لغزش و اینجوری میگن که :

-- حائل من و لغزش فرزندانم هستن
-- یا حائل من همسرم /یا پدرم - مادرم - نامزدم هست
-- خیلی ها معتقدن که عجز هایم و بدبختی هایی که داشتم حائل من و لغزش هستن.
--ترور شخصیتی هایی که قبلا شدم و الان دیگه نمیشم
--وضعیت کارم-تحصیلم-پولم -ظاهرم-اعتبارم خیلی بهتر شده
-- جلسه،خدمت کردن ،مشارکت در جلسات،همدردی و .... (اینا اصول برنامه برای طی کردن مسیر بهبودی ما هستن - و برای هیچکسی حائل لغزش نیستن ).
-- و هزاران مثال مثل اینها

بهتره بدونیم که این ها حائلهای خوب و مطمئنی برای جلوگیری از لغزش ما نیستن. بهتره بگم که اینا اصلا حائل نیستن و فقط یک دلیل و انگیزه برای پاک موندن ما هستن.
این دلایل یا حائلهای بالا به تنهایی، تا یه مدت جواب میدن و دیگه نمیتونن جلوی فشار وسوسه ما رو بگیرن.
لغزش اول از فکر شروع میشه که بهش میگیم وسوسه، این فکر مخرب در درون ذهن و مغز ما تولید میشه ، که عوامل بیرونی نمیتونن حائلی برای جلوگیری فشار وسوسه و نهایتا لغزش بشن - بنابراین حائل ما باید بتونه به ذهن و مغز ما قدرت بده تا دیگه فکر مخرب یا همون وسوسه رو تولید نکنه.

*** یعنی اینکه تا وقتیکه وسوسه مصرف نداشته باشیم محاله به سمت مصرف بریم و لغزش کنیم.پس باید یه کاری کرد تا دیگه و هرگز وسوسه نشیم. (برای ریشه کن کردن وسوسه رجوع شود به سئوال 3 قدم یک در همین سایت - مفهوم وسوسه چیست).
-------------------------------------------------------------------------------------
مثلا : اگه من تا آخر عمرم هر روز عجزامو بنویسم و برای خودم یادآوری کنم دیگه وسوسه نمیشم؟؟؟ و میل به مصرف پیدا نمیکنم ؟؟؟؟ واقعا میتونه حائل مطمئنی باشه ؟؟؟
یا مثلا :
حالا که کارم - اعتبارم -پولم - ظاهرم و .... بهتر شده ، من دیگه وسوسه نخواهم شد ؟؟ یا اگه وسوسه بشم این دلایل متونه جلوی منو برای مصرف مواد بگیره ؟؟ اگه میتونه تا چند وقت میتونه ؟ تا 3ماه ؟ 1 سال ؟ 10 سال ؟20 سال ؟تا آخر عمرمون چی میتونه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟
-----------------------------------------------------------------------------------
حائل بین ما و لغزش باید اولا : کاملا دائمی باشه و بعد از یه مدت از بین نره دوما :این حائل باید درونی و روانی باشه نه بیرونی و سوما:باید علمی و اصولی باشه .
-----------------------------------------------------------------------------------
جواب :

تنها حائل مطمئن و دائمی مابین ما و لغزش علم صحیح و درست برنامه انجمن هست که به مرور زمان و با کارکردن قدمهای 12 گانه به دست خواهیم اورد.

اولا = این حائل (یعنی علم برنامه) درونی یا روانی هست و از اونجایی که بیماری اعتیاد بیماری روانی هست پس کمک خیلی بزرگی میتونه به ما بکنه.
دوما = این حائل تا آخر عمر با ما هست و هرگز از بین نمیره چون علم تجربی هست که به خیلی از معتادان کمک کرده.
سوما=این حائل علمی هست چون از علوم تجربی، علم روابط ، پزشکی، روانپزشکی،مذهبی و .... بدست اومده.
------------------------------------------------------------
جواب نهایی :

1- فقط یک حائل وجود داره که اون فقط علم صحیح برنامه انجمن هست.
2-ما با کارکرد هر قدم یک حائل محکم و قوی ما بین خودمون و لغزش ایجاد میکنیم .
3-پس بعد از کارکرد 12 قدم ، ما 12 تا حائل یا دیوار بسیار قوی و مطمئن بین خود و لغزش درست خواهیم کرد.

محمد1353
سلام
تلاش در جهت رسیدن به آرزوها
جلسه (به شکل روزانه)
راهنما(مشورت روزانه)
کارکرد قدمها به طور مرتب(یادگیری وبه کارگیری اصول روحانی واصول کاربردی قدمهادر زندگی شخصی روزانه)
رهجوگرفتن بعد از کارکرد قدمها(تا در مسیر باشیم)
کار(روزانه هشت ساعت کار)
خانواده(به تعهداتم عمل کردن)
ارتباط شخصی باخداوند روزانه
در کل در مسیر بهتر شدن قرارگیرم
رهجوی خوبی برای راهنما باشیم نه راهنمای خوبی برای رهجو
قبل از جواب به این سوال لازم میدونم مواردی رو به دوست عزیزم محمد 1353پیشنهاد کنم محمد جان این برنامه یک برنامه تجربیه نه علمیه نه پزشکیه و نه روانشناسی این برنامه از تجربیات یک یک معتادان شکل گرفته و چیزی به نام علم برنامه وجود نداره (فقط یک حائل وجود داره که اون فقط علم صحیح برنامه انجمن هست.) اگر منظورت از علم برنامه همون دانش انجمن است این دانش حاصل تجربیات یک یک اعضای این انجمن هست و نه پزشکان و روان کاوان و .... و در ضمن میدونی که ما یکدیگر رو نصیحت و ارشاد نمیکنیم ( در اکثر جوابهات گفتی بعضی ها میگن..... و بعد اونو رد میکنی ما این اجازه رو نداریم که تجربیات دیگران رو رد کنیم) و اما آیا کسی بیشتر از دکتر باب به قول تو علم برنامه رو داشت؟؟؟؟آیا معتادی که در حال بهبودیه و داره قدم کار میکنه تا قبل از کارکرد 12 قدم حائلی برای لغزش نداره؟؟؟البته دوست من اینها پیشنهاد بود نه نصیحت و ارشاد و نه قضاوت ..تا بعد دوست من
جواب: حائل در مقطع پاکی فرق میکند
حائل چیست : عواملی که باعث میشود من از زدن مواد مخدر پرهیز کنم حائل میباشد مثل عجزهای من..دوستان بهبودی و گروه..جلسات .. راهنما .. کارکرد قدم..موقعیت اجتماعی کاری و خانوادگی و در نهایت ما به نقطه ای میرسیم که اطلا عات آگاهی و خداوند حائل بین ما و لغزش خواهد بود...تا بعد
باسلام
اوایل که راه را پیدا کردم عجزهای من ، دوستان بهبودی، راهنما، کارکرد قدم حایل بین من ولغزش بود با حرکت در مسیر برنامه به این درک رسیدم که کمک و لطف خداوند حایل است چون همانطور که کمک خدا مرا با انجمن اشنا کرد مرا نیز در ادامه ی مسیر یاری می کند.
به نظر من رشد آگاهی و روحانی حائل بین من و لغزش است.
در برنامه اگر فقط یاد بگیریم، بدون آنکه آنرا با دیگران در میان بگذاریم، رشد نکرده ایم بلکه فقط آگاهی ما زیاد شده است.
رشد کردن یعنی حرکت مداوم و خلاق و عملکرد داشتن بروی چیزهایی که یاد گرفته ایم (پهلوان صحبتی نشوم)
چیزهایی مثل صداقت، فروتنی، پذیرش، تواضع، گمنامی، دعا، مراقبه، تسلیم و ........ اصول دیگر که منجر به رشد و بیداری روحانی در من خواهد شد و بهترین عملکرد من خدمت بی منت و بی توقع و بدور از هوای نفس است که حائل بین من و لغزش است.

فردین فراری

حائل یعنی سد
برای من مهمتری سد فهم و درک برنامه و به اجرا در اوردن ان در زندگی ام است
که ان را با جلسه راهنما کار کرد قدم
و بودن با دوستان موفق در برنامه امکان پذیر میشود
تغییر عمل کرد و رفتارهای خدا مهورانه حائل بین من و لغزشم است
بهترین حائل بین من و لغزش اول خداوند است
انجمن . راهنما . دوستان بهبودی خوانواده اجتماع اعتبار به دست اورده ام رهجو و...
حضور مرتب در جلسات، ارتباط با دوستان بهبودی ، ارتباط با راهنما، کار کرد قدمها، مطالعه ی نشریات ، خدمت کردن در گروه ، رهجو گرفتن و انتقال تجربیات و قدم.. و از همه مهمتر عملی نمودن قدمها در زندگی.
صفحه ها: 1 2
لینک مرجع