تالارهاي گفتمان انجمن بانیان جوان

نسخه کامل: زنده كردن گجت‌هاي مرده
شما در حال مشاهده نسخه تکمیل نشده می باشید. مشاهده نسخه کامل با قالب بندی مناسب.

زنده كردن گجت‌هاي مرده


همان طور كه می‌دانید فناوری اطلاعات با سرعت زیادی در حال توسعه است و هر ساله با گجت‌های زیادی كه هنوز سالم هستند و می‌توان از آنها استفاده كرد مواجه می‌شویم. تنها دلیل عدم استفاده از این وسیله‌ها آمدن گجت‌های جدید و پیشرفته‌تر است. در این مطلب به بررسی كارهایی كه می‌توان با همین گجت‌های مرده انجام داد می‌پردازیم.تبدیل موبایل قدیمی به دستگاه VOIP
مطمئنا دیده‌اید كه می‌توان به آسانی iPod لمسی را به iPhone تبدیل كرد. راه‌حل ساده این كار، نصب سرویس VOIP روی آیپادتان است. علاوه بر این، عینا همین كار را می‌توانید با گوشی قدیمی‌تان نیز انجام دهید، به شرطی كه این گجت قابلیت اتصال به شبكه‌های Wi-Fi را داشته باشد. با این كار به آسانی می‌توانید به تماس‌های VOIP جواب دهید. این كار در شرایطی كه گوشی تلفن همراه‌تان در دسترس نیست، راه‌حل بسیار مناسب و كارایی خواهد بود. برای انجام این كارها لازم است نرم‌افزارهایی چون skype، Fringe و Line2 را در گوشی‌تان به همراه داشته باشید.

ایجاد رادیوی اینترنتی با استفاده از روتر
رادیو و روتر هر دو فناوری‌هایی از دنیای قدیم هستند و زیاد نمی‌توان آنها را دستاوردی جدید به حساب آورد. ولی چنانچه هر دوی این فناوری‌های فرسوده را با اینترنت ادغام كنید، وسیله‌ای بسیار جذاب برای گوش دادن به آهنگ خواهید داشت. البته این كار زیاد پیچیده نیست و تنها با چند راهكار ساده می‌توانید از عهده آن برآیید. تنها وسایل مورد نیازتان یك روتر ـ كه برای مثال می‌تواند از نوع Asus WL-520GU باشد ـ و داشتن كارت صدایی از نوع USB است. اتصال همین 2 وسیله بسیار ساده، دستگاه شما را برای گوش دادن به آهنگ شکل خواهد داد.

ایجاد سیستم امنیتی برای داخل خانه با كمك Webcam
اگر یك لپ‌تاپ یا مانیتور جدید خریده‌اید، می‌توانید از Webcam رایانه قدیمی‌تان كمك بگیرید و آن را داخل منزل برای ایجاد سیستم امنیتی مورد استفاده قرار دهید. البته عینا همین كار را می‌توانید با یك micro-Camera قدیمی كه با كابل اتصال USB به رایانه‌تان متصل می‌شده نیز انجام دهید. بهترین مكان برای این كه بتوانید براحتی داخل منزل را مانیتور كنید، نصب این گجت روی دیوار است. حتی در مواقعی نیز می‌توانید طی تنظیماتی خاص، حساسیت آن را در برابر حركات افراد در حال حركت بالاتر از حد معمول تعریف كنید.

استفاده از فن رایانه‌های قدیمی برای شارژ (یا بهتر بگوییم توربین‌های بادی)


اگر می‌خواهید بدون كمك برق، باتری‌تان را شارژ كنید، یعنی علاقه‌ای ندارید عمل شارژ را از طریق outlet انجام دهید، به كارگیری فن PC‌های قدیمی را به شما پیشنهاد می‌كنیم. در این متد شما با استفاده از باد كه در این گجت‌ها باید بوزد، می‌توانید باتری‌تان را با كمك انرژی باد دوباره شارژ كنید. یكی از مهم‌ترین مزیت‌های این روش صرفه‌جویی در مصرف برق است.


تبدیل پروژكتور قدیمی به اسكنرهای كتاب
همان طور كه می‌دانید در حال حاضر با توسعه فناوری e-Book افرادی هستند كه تمایلی به خرید كتاب‌های معمولی ندارند؛ چرا كه اغلب به سبب صرفه‌جویی در استفاده از كاغذ و صرف وقت برای خرید كتاب، ترجیح می‌دهند كتابشان را از اینترنت دانلود کنند و تنها با كمك گجت‌شان كتاب بخوانند. البته این فناوری هم دارای محدودیت‌هایی است؛ برای نمونه ممكن است نتوانید به آسانی كتاب‌های قدیمی مورد علاقه‌تان را در اینترنت پیدا كنید. تنها راه‌حل شما این است كه خودتان نسبت به اسكن كتاب مورد نظر اقدام كنید.
برای همین به شما پیشنهاد می‌كنیم برای این كه نسخه‌ای الكترونیك از آن كتاب‌ها را داشته باشید، از پروژكتورهای قدیمی‌تان برای اسكن صفحات كتاب كمك بگیرید. با این كار شما به آسانی می‌توانید آن كتاب را همیشه همراه داشته باشید.

تبدیل Netbook قدیمی به تبلت لمسی
همان طور كه می‌دانید Netbookها هم در دوران خودشان پرطرفدار بودند، ولی با آمدن تبلت‌ها دیگر كسی علاقه‌ای به خرید آنها نداشت. چنانچه شما یكی از این گجت‌ها را خریده‌اید، می‌توانید به آسانی و تنها با چند راهكار ساده نت‌بوك‌تان را به تبلت تبدیل كنید. البته مسلم است كه نمی‌توانید از Netbook‌تان انتظار داشته باشید كه مانند iPad عمل كند، ولی می‌توانید با كمك نرم‌افزارهای مناسب تبلت، آن را قدری ارتقا دهید.
در حال حاضر XBMC یكی از پرطرفدارترین نرم‌افزارهای موجود برای جمع‌آوری اطلاعات است. این فناوری قابلیت‌های بسیاری دارد كه یكی از آنها جمع‌آوری اطلاعات از روی اینترنت، اعلام وضعیت آب و هوا، ایجاد كنسولی مناسب برای انجام بازی‌های گروهی و همچنین انجام كارهای فراوان دیگر است
روباتی از جنس موبایل بسازید
این كار با كمك گوشی قدیمی‌تان میسر می‌شود؛ در حقیقت شما می‌توانید موبایل‌تان را به یك روبات تبدیل كنید. این كار بسیار ساده تنها با اضافه كردن نرم‌افزارهایی به همان گوشی قدیمی‌تان انجام می‌گیرد. با این كار شما از یك وسیله مرده، موجودی به اصطلاح زنده و سخنگو می‌سازید كه به آسانی می‌تواند نقش منشی شخصی شما را ایفا كند. این روبات قابلیت انجام تمام كارهای شخصی شما را دارد، علاوه بر این می‌توانید از آن به عنوان تقویم شخصی‌تان نیز استفاده كنید.

تبدیل رایانه‌های قدیمی به XBMC (تئاترهای خانگی)
در حال حاضر XBMC یكی از پرطرفدارترین نرم‌افزارهای موجود برای جمع‌آوری اطلاعات است. این فناوری قابلیت‌های بسیاری دارد كه یكی از آنها جمع‌آوری اطلاعات از روی اینترنت، اعلام وضعیت آب و هوا، ایجاد كنسولی مناسب برای انجام بازی‌های گروهی و همچنین انجام كارهای فراوان دیگر است. نكته بسیار جذاب درباره این گجت نحوه كاركرد آن است. شما می‌توانید با یك سوپر چیپ بسیار كوچك از عهده تمام این كارها برآیید. این یعنی شما می‌توانید از رایانه از رده خارج‌شده‌تان وسیله‌ای بسیار هیجانی و چندمنظوره بسازید.

ایجاد خانه‌ای اتوماتیك با كمك روتر


براساس پیش‌بینی‌ها خانه‌ها در آینده كاملا خودكار خواهند شد! یكی از این مصادیق، كنترل امنیت منزلتان به صورت اتوماتیك است. برای این منظور شما می‌توانید با كمك یك روتر قدیمی همین الان چنین سیستمی را ایجاد كنید. روتر شما تنها نیاز است كه از نوع Open WRT باشد و در كنار آن چند وسیله كوچك دیگر نیز لازم است تهیه كنید. در حقیقت با این كار شما می‌توانید با یك روتر كوچك كنترل تمام منزلتان را به عهده بگیرید. در این روش تمام تصاویر منزلتان به صورت خودكار به گوشی‌تان ارسال خواهد شد و به آسانی می‌توانید كنترل همه چیز را در دست گیرید.

تبدیل رایانه قدیمی به PVR، دانلودر و NAS
رایانه‌های قدیمی بهترین وسیله‌هایی هستند كه می‌توانید به عنوان دانلودر از آنها استفاده كنید. برای انجام این كار شما تنها نیاز دارید كه BitTorrent یا Usenet را روی گجت قدیمی‌تان داشته باشید. با این كار از یك وسیله قدیمی به درد نخور، یك گجت پرقدرت آگاه خواهید ساخت.


منبع: جام جم آنلاین
لینک مرجع