تالارهاي گفتمان انجمن بانیان جوان
شهادت امام حسن مجتبی (ع) تسلیت باد - نسخه قابل چاپ

+- تالارهاي گفتمان انجمن بانیان جوان (http://forum.banianejavan.ir)
+-- انجمن: تالارهاي انجمن گفتگوي بانيان جوان (/forumdisplay.php?fid=6)
+--- انجمن: مناسبتها (/forumdisplay.php?fid=160)
+--- موضوع: شهادت امام حسن مجتبی (ع) تسلیت باد (/showthread.php?tid=16989)شهادت امام حسن مجتبی (ع) تسلیت باد - rasool-f - ۱۸-۹-۱۳۹۴ ۰۴:۵۶ عصر

شهادت حضرت امام حسن مجتبی ( علیه السلام )
بر تمامی شیعیان جهان و شما دوستان در بانیان جوان تسلیت باد


امام حسن مجتبی (علیه السلام) :
صبر و شكیبائى زینت شخص، وفاى به عهد علامت جوانمردى، و عجله و شتابزدگى (در كارها بدون اندیشه) دلیل بى خردى مى باشد.RE: شهادت امام حسن مجتبی (ع) تسلیت باد - sara - ۱۸-۹-۱۳۹۴ ۰۸:۱۴ عصر

(۱۸-۹-۱۳۹۴ ۰۴:۵۶ عصر)rasool-f نوشته شده توسط:  
شهادت حضرت امام حسن مجتبی ( علیه السلام )
بر تمامی شیعیان جهان و شما دوستان در بانیان جوان تسلیت باد
[تصویر: iaahqzf5s69d6qhtu2dh.jpg]

امام حسن مجتبی (علیه السلام) :
صبر و شكیبائى زینت شخص، وفاى به عهد علامت جوانمردى، و عجله و شتابزدگى (در كارها بدون اندیشه) دلیل بى خردى مى باشد.RE: شهادت امام حسن مجتبی (ع) تسلیت باد - نادری - ۱۸-۹-۱۳۹۴ ۰۹:۴۰ عصر

تسلیت باد شهادت امام حسن مجتبی (ع)


RE: شهادت امام حسن مجتبی (ع) تسلیت باد - rasool-f - ۲۶-۸-۱۳۹۶ ۰۴:۴۴ عصر

شهادت حضرت امام حسن مجتبی (ع) تسلیت باد.

[تصویر: 963v_5152_(3).jpg]

امام حسن مجتبی (علیه السلام)
چنان با مردم مصاحبت داشته باش كه خود دوست دارى به همان گونه با تو مصاحبت كنند.شهادت امام حسن مجتبی (ع) تسلیت باد - rasool-f - ۲۵-۷-۱۳۹۷ ۱۰:۲۱ صبح

شهادت امام حسن مجتبی (ع) تسلیت باد


امام حسن علیه السلام نخستین فرزند امام علی علیه السلام و حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها است که در نیمه ماه مبارک رمضان سال سوم هجری قمری در مدینه منوره دیده به جهان گشود و با تولد خویش، در جدش پیامبر صلی الله علیه و آله و سایر اهل بیت علیهم السلام شادی و نشاط ویژه ای پدید آورد.

امام حسن علیه السلام بنا به روایت شیعه و اهل سنت، شبیه ترین انسان ها به رسول خدا صلی الله علیه و آله بود و در این باره گفته شده است: و کان الحسن اشبه النّاس برسول اللّه صلی الله علیه و آله خلقاً و هَدیاً وَ سؤدداً؛ حسن از جهت سیما، روش و رهبری از همه بیشتر به رسول خدا صلی الله علیه و آله شباهت داشت.

امام حسن علیه السلام پس از شهادت پدرش امیرمؤمنان علی بن أبی طالب علیه السلام در کوفه، با درخواست و بیعت یاران آن حضرت و اهالی کوفه،خلافت را پذیرفت و راه و روش عدالت پرور پدرش را تداوم بخشید.

ولیکن با فتنه انگیزی های معاویه بن ابی سفیان و شرارت های سران سفاک سپاه او از یک سو و نفاق و خیانت برخی از سران سپاه امام علیه السلام و ایجاد چند دستگی در میان مردم و خستگی آنان از جنگ و خونریزی از سوی دیگر، آن حضرت را واداشت که برای حفظ اصل اسلام و در نظر گرفتن مصلحت مسلمانان، با معاویه صلح کند و حکومت را به طور موقت و مشروط به وی سپارد.

از آن پس، امام علیه السلام از کوفه به وطنش مدینه بازگشت و بقیه عمر شریف خود را در مدینه گذرانید. آن حضرت گرچه از حکومت کناره گیری کرده بود ولی با رفتار و کردار خود، امت اسلام را به جنایت های معاویه و عاملان او در سراسر مناطق اسلامی آگاه می کرد و روحیه رزم و جهاد را در نهاد آنان دوباره زنده می کرد.

وجود آن حضرت برای معاویه و عامل او در مدینه، بسیار گران می آمد و مانع ترک تازی آنان می گردید و دستگاه غاصب خلافت را با مشکلاتی مواجه می کرد. از جمله این که معاویه تصمیم گرفته بود که فرزند خود یزید را جانشین خویش گرداند و در این راه تلاش زیادی به عمل آورد ولیکن در آغاز توفیق چندانی به دست نیاورد.

چون این فکر شیطانی مخالف با صلحنامه امام حسن علیه السلام بود و از سوی دیگر وجود شخصیت امام حسن علیه السلام مانع تحقق هدف های معاویه بود. بدین جهت در صدد از میان برداشتن این اسوه بزرگ عالم اسلام برآمد و در این راه از منافقان و کسانی که به خاطر وابستگی فامیلی با آن حضرت رابطه داشتند، سود جست.

معاویه از طریق اشعث بن قیس، دخترش جعده را که همسر امام حسن علیه السلام بود وسوسه کرد و او را به شهادت آن حضرت ترغیب و تطمیع نمود. وی به جعده گفت که اگر حسن را به قتل آوری، علاوه بر این که یکصد هزار درهم پول نقد دریافت می کنی، وی را به عقد فرزندش یزید درمی آورد و او را ملکه عالم اسلام قرار می دهد.

جعده که نفاق و دوچهرگی را از پدرش به ارث برده بود، هر چه بیشتر خود را به آن حضرت نزدیک گردانید و پس از جلب توجه امام علیه السلام، ناجوانمردانه به آن حضرت، خیانت کرد و به وی زهر خورانید.

امام حسن علیه السلام به خاطر نوشیدن زهر، مسموم شد و به مدت چهل روز در بستری بیماری افتاد و روز به روز، حالش وخیمتر گردید، تا این که در 28 صفر سال پنجاه هجری قمری، مصادف با سی و دومین سال رحلت پیامبر صلی الله علیه و آله در مدینه به شهادت رسید و محبان اهل بیت علیهم السلام را در سوگ بزرگی فرو برد.امام حسین علیه السلام به تجهیز بدن مطهر برادرش پرداخت و سپس جهت تدفین آن در کنار مرقد پیامبر صلی الله علیه و آله، اقدام به تشییع جنازه نمود.

عده زیادی از اهالی مدینه، اهل بیت علیهم السلام و تمامی بنی هاشم در تشییع جنازه امام شهید خود همراهی کردند و با عزت و احترام، بدن مطهرش را به سوی مرقد رسولخدا صلی الله علیه و آله حرکت دادند. ولی بنی امیه و مخالفان اهل بیت علیهم السلام با تحریک عایشه بنت ابی بکر مانع تدفین بدن آن حضرت در جوار مرقد پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله شدند و در این راه بسیار پافشاری کرده و آماده هرگونه فتنه و فساد گردیدند.

جوانان بنی هاشم و پیروان ولایت آماده دفاع از حریم امامت و ولایت شدند. امام حسین علیه السلام که در شهادت برادرش امام حسن علیه السلام، از همه سوگوارتر و غمگین تر بود، در برابر حرمت شکنی های بنی امیه و مخالفان اهل بیت علیهم السلام فرمود:

واللّه لولا عهد الحسن علیه السلام إلیّ بحقن الدّماء، و أن لااُهریق فی أمره مِحجمة دم، لعلمتم کیف تأخذ سیوف اللّه منکم مآخذها، و قدنقضتم العهد بیننا و بینکم، و أبطلتم ما اشترطنا علیکم لأنفسنا.

سوگند به خدا اگر برادرم با من پیمان نبسته بود که در پای جنازه او به اندازه حجامت خونی ریخته نشود، می دیدید که چگونه شمشیرهای الهی از نیام بیرون می آمدند و دمار از روزگار شما برمی آوردند. شما همان بیچارگان روسیاه اید که عهد میان ما و خود را شکستید و شرائط فی ما بین را باطل ساختید.

امام حسین علیه السلام و سایر بنی هاشم که به خاطر سفارش امام حسن علیه السلام، کظم غیض کرده و بردباری و جوانمردی را پیشه خود داشتند، به ناچار بدن امام حسن علیه السلام را به سوی قبرستان بقیع حمل نموده و در جوار جده اش فاطمه بنت اسد تدفین نمودند.

هم اکنون مزار امام حسن مجتبی علیه السلام به همراه سه تن از امامان معصوم (یعنی امام زین العابدین، امام باقر و امام صادق علیهم السلام) بدون هیچ گونه گنبد و بارگاهی در این قبرستان قرار دارد و محل زیارت بسیاری از شیعیان و دوستداران اهل بیت علیهم السلام می باشد.

در تاریخ شهادت امام حسن مجتبی علیه السلام، علما و مورخان شیعه اتفاق نظر دارند که آن حضرت در 28 صفرسال 50 قمری در سن 47 سالگی به علت مسمومیت از سوی همسرش جعده بنت اشعث به لقاء اللّه پیوست.

ولیکن علمای اهل سنت به اختلاف پرداختند. برخی از آنان، ربیع الاول سال 49 قمری، برخی ربیع الاول سال 50 قمری و برخی آخر ماه صفر سال 50 قمری را ذکر کرده اند. همچنین در مقدار عمر آن حضرت به اختلاف پرداختند. ولی اکثر آنان اتفاق نظر دارند که همسرش وی را مسموم کرد و پس از تشییع جنازه، سعید بن عاص (عامل معاویه در مدینه) بر بدن او نماز گذاشت.شهادت امام حسن مجتبی (ع) تسلیت باد - rasool-f - ۱۶-۸-۱۳۹۷ ۱۰:۴۲ صبح

بیچاره دستی که گدای مجتبی نیست یا آن سری که خاک پای مجتبی نیست
بر گریه ی زهرا قسم مدیون زهراست چشمی که گریان عزای مجتبی نیست

شهادت امام حسن مجتبی (ع) تسلیت باد